Postuar ne

'Clair de Lune' KOMPLET | Muzikë fletë me letra dhe shënime së bashku | Shkarkim PDF | Muzikë me Cilësi në Piano | Përfshin Letra-Shënime!

Clair de Lune Me Letra - Letra dhe Shënime || Muzikë piano me emra shënimesh
Përhapeni dashurinë

Fletë muzikore ekskluzive Clair de Lune Piano nga Piano With Kent | nga Claude Debussy

Pjesa e përjetshme dhe jashtëzakonisht e famshme e pianos së Claude Debussy, Clair de Lune, është e njohur në të gjithë botën. Origjina e saj përfshin ndikime nga poezia, muzika e kohës së Bach (periudha barok) dhe shkolla artistike e impresionizmit.

Emri i pjesës do të thotë "dritë hëne". Isshtë lëvizja e tretë e një pune me katër pjesë, e quajtur Suite Bergamasque.

 

Muzika e Debussy ishte një largim i madh nga muzika romantike e shekullit të 19-të. Ai, së bashku me kompozitorin Maurice Ravel, konsiderohet si themeluesi kryesor i asaj që u bë i njohur si Impresionizmi Francez.

SHTET SHUM T SH TJERA FALAS

Vazhdo te lexosh 'Clair de Lune' KOMPLET | Muzikë fletë me letra dhe shënime së bashku | Shkarkim PDF | Muzikë me Cilësi në Piano | Përfshin Letra-Shënime!

Postuar ne

Sonata e dritës së hënës Beethoven me letra | E PLOT | Të 3 Lëvizjet | Përfshin shënime letrash (emra shënimesh)

Ludwig Van Beethoven | Sonata e hënës | fletë muzikë piano me emra letra-shënimesh të shtuara
Përhapeni dashurinë

Sonata Piano Beethoven Nr. 14 Sheet Muzikë "Moonlight" | PDF Shkarko

MVt e 1-rë, e 2-të dhe e 3-të.

Përfshihen shënime letre | Të plotë dhe të papërmbushur

E gjithë Sonata "Moonlight" Nr. 14 nga Ludwig v. Beethoven. Të 3 lëvizjet.

Vazhdo te lexosh Sonata e dritës së hënës Beethoven me letra | E PLOT | Të 3 Lëvizjet | Përfshin shënime letrash (emra shënimesh)

Postuar ne

Für Elise Sheet Music me Shënime të Etiketuara me Shkronja | Shkarkim PDF

Përhapeni dashurinë

Fletë Muzikë Feth Elise e Beethoven me emra letrash

Emrat e letrave në muzikë mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm, nganjëherë pothuajse e domosdoshme, për njerëzit që kanë përvojë të kufizuar në leximin e muzikës dhe / ose nuk kanë qasje te një mësues, dhe / ose kanë lëvizshmëri të kufizuar, ose pengesa të të mësuarit të çdo lloji.

Vazhdo te lexosh Für Elise Sheet Music me Shënime të Etiketuara me Shkronja | Shkarkim PDF

Postuar ne

Muzikë fletë: Bëni # 10 nga "Një studim në piano blues"

Përhapeni dashurinë

Më shumë fletë muzikë për 'A Study in Blues Piano'

Përditësuar më 1 janar 2021.

Këtu është një skedar PDF i shkarkueshëm i mbulesës së fletës muzikore Blues Piano lëpirje # 10, për fakultativ përdorni me kursin tim "Një studim në Piano Blues”(Të gjitha në këtë sit).

Kjo fletë është pjesë e një koleksioni shtesë që po bëj së bashku, në përgjigje të kërkesave të fundit.

Cheers!

Postuar ne - Lini një koment

Tetrakordi mahnitës: Si të vizualizoni menjëherë çdo shkallë madhore

Përhapeni dashurinë

Si të "Mësoni Përgjithmonë" Çdo Shkallë të Madhe duke përdorur Majori Tetrachord

I PDRDITSUAR në 15 Prill 2021:  Mësimi për video më poshtë është nga arkivat e blogut tim, prodhuar fillimisht në 2014.

Kam pasur shumë reagime të lumtura rreth këtij mësimi, që kur e kam postuar për herë të parë në YouTube. Njerëzit në thelb thonë se kjo është mënyra më e lehtë që ata kanë gjetur për të mësuar shënimet e të dymbëdhjetë shkallëve kryesore, shpejt dhe pa dhimbje. Kam mësuar rreth tetrachords në klasat e teorisë time të kolegjit, dhe kam parë që ato të jenë një "sekret" pak i njohur për organizimin e mendimeve të dikujt për shkallët dhe mënyrat. Më tregoni se çfarë mendoni!

Postuar ne

Si të mësoni përmendësh muzikën: Rregulla e 'Tri herë e drejtë' për të memorizuar çdo detyrë

Përhapeni dashurinë
Piano me Kent Hero Image Si të Mësuar përmendësh Muzikën
Mësoni rregullin e DREJTS SREE TRI KOHVE dhe bëhuni një MEMORIZER I MADH!

Si ta mësoni përmendësh muzikën me siguri?

Sot, unë dua të ndaj një teknikë shumë të thjeshtë për të qenë i sigurt se keni memorizuar një pjesë të muzikës. Kjo funksionon për shumë gjëra të ngjashme, të tilla si një aktor që mëson përmendësh linjat.

Vazhdo te lexosh Si të mësoni përmendësh muzikën: Rregulla e 'Tri herë e drejtë' për të memorizuar çdo detyrë

Postuar ne - Lini një koment

Blues lëpijnë # 7: 'Flat-Tre në Pesë'

Përhapeni dashurinë

Blues lëpirje # 7: Banesë-Tre deri në pesë Modele - Nga 'Një studim në Piano Blues'

I PDRDITSUAR nga Kent: 30 Mars 2021. Një udhëzues video blues që përshkruan një model të gjithanshëm të lëpirjes për xhaz dhe piano blues.


Hello!

Kjo seri e shkurtër xhazi e shënimeve kromatike, të cilën unë e quaj Flat-3 deri në 5, është një shprehje e njohur në Blues. Kjo e lehtë lloji i lëpirjes (mund ta ndryshoni lëpirjen shumë lehtë) dëgjohet në një trilion melodi kryesore të xhazit dhe bluzit, si dhe në të gjithë muzikën e lidhur, gjithçka që ka madje edhe një prekje të Blues Inflection.

Që do të thotë, ju mund ta quani këtë një klishe. 

Në Blues, një lojtar improvizues (kryesues) mund të jetë rrip një klishe, ose dhjetë, për të lënë të qartë dëgjuesit se ku janë:  "Ju jeni në Blues, ju faleminderit shumë!"  Sa herë që dilni në një territor blu shumë origjinal, një klishe është një vend i shkëlqyeshëm për të ardhur në shtëpi!

MESSSIMI # 7 - VIDEO Tutorial

Postuar ne - Lini një koment

Si të luani "Piggyback" Arpeggios

Piano With Kent - Mësime Falas Muzike dhe Pianoje | Muzikë me letra
Përhapeni dashurinë

Si të luani 'Piggyback' Arpeggios në Piano

Përditësuar: 31 Dhjetor, 2020

Këtu është një mënyrë e thjeshtë për të luajtur arpezhe mbresëlënëse që tingëllojnë në tastierën tuaj!

Kjo tingëllon veçanërisht bukur në piano kur përdorni pedalin e mbështetur!

MIDSIMI VIDEO

Vazhdo te lexosh Si të luani "Piggyback" Arpeggios

Postuar ne - Lini një koment

Si të luani akorde të vështira në piano ose tastierë

Përhapeni dashurinë

Si të merremi me të 'Mbipopullim i tepërt' of Gishtat tuaj kur kemi të bëjmë me i vështirë chords

Postimi i sotëm është marrë nga një shkëmbim në internet midis një ndjekësi tim të YouTube dhe vetvetes, në lidhje me një pyetje që ai kishte postuar në një nga udhëzimet e mia në YouTube. Tema e diskutimit këtu është duke luajtur disa forma të vështira akordi në piano...

Vazhdo te lexosh Si të luani akorde të vështira në piano ose tastierë

Postuar ne

Mësime Falas për Piano në Blues: Një Studim në Piano Blues - Përqendrimi në Dymbëdhjetë Lëpirjet

Përhapeni dashurinë

Mirë se vini në Një studim në Blues Piano!

Përshkrimi i kursit

Ky është një studim i thelluar i dymbëdhjetë lëpirjeve të dëshpëruar, me këshilla të gjera për mbështetjen e dorës së majtë. Çdo lëpirje / riff është hulumtuar në detaje, duke përfshirë variacione, prekje gishtash, këshilla për të luajtur dhe teori mbështetëse të muzikës.

Më shumë sesa thjesht të mësosh shënimet me gojë, ju do të merrni njohuri për modelet, shkallët, akordet dhe intervalet e përfshira, përfshirë mënyrën e transpozimit të çdo lëpirjeje.

Si rezultat, çdo lëpirje do të përvetësohet si MATERIAL RAW për variacione të pafundme, me aplikime në shumë ambiente muzikore (zhanre).

Lëpushja # 10 e këtij grupi është në të vërtetë më shumë se një lëpirje; përkundrazi, ju jep një zakon të plotë me dy duar me 12 bare, duke përfshirë një model të majtë për të mbështetur lëpjetat tuaja gjatë gjithë soloit tuaj.

Muzikë fletë

Studentët mund të shkarkojnë dhe shtypin fletë muzikë opcionale për disa nga lëpirjet. Ekziston edhe një pjesë solo model me një prezantim 12-bar, i ndjekur nga një solo në piano 12-bar që përmban lëpirjet nga klasa.


  • KJO KURS ISSHT FALAS P VR VIZITOR WHT KUR V VIREJT VETEM. Sidoqoftë, E GJITHA P CONRMBAJTJA ORIGJinale PIANOWITHKENT.COM MBETET MATERIALE ME TIGH DREJT TP AUTORIT, Autorizuar vetëm për përdorim personal, dhe është NUK AUTORIZOHET P FORR SHPRIRNDARJEN, PAS SHTPIS S A AUTORIZUAR ME SHKRIM, NGA KENT D. SMITH E PIANOWITHKENT.COM.
  • Piano Me Kent është një Markë tregtare e regjistruar në SHBA.
  • Faleminderit për mbështetjen tuaj të vazhdueshme për arsimin falas!

Nga Kent. D. Smith i Pianos me Kentin. (c) 2010. (c) 2021. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

 


STUDIMET E Dymbëdhjetë Lëpirë


Një

Vazhdo te lexosh Mësime Falas për Piano në Blues: Një Studim në Piano Blues - Përqendrimi në Dymbëdhjetë Lëpirjet